Potřebujete poradit?
Telefon +420 603 253 535

Parkování pro invalidy aneb co byste měli vědět o vyhrazených parkovacích místech

Vyhrazená parkovací místa pro osoby se zdravotním postižením jsou nedílnou součástí moderní infrastruktury. Tato místa mají svá specifická pravidla a jejich nesprávné využívání může vést k sankcím. Každý řidič by tedy měl rozumět tomu, kdo na těchto místech smí parkovat, ale také jaké sankce hrozí za jejich neoprávněné využití. Vše podstatné se dočtete na následujících řádcích.

Parkovací místa vyhrazená pro osoby se zvláštními potřebami

Na parkovacím místě vyhrazeném pro osoby se zdravotním postižením může parkovat pouze auto označené parkovacím průkazem osoby se zdravotním postižením. Řidič či přepravovaná osoba musí být držiteli průkazu ZTP nebo ZTP/P.

Kdo má nárok na parkování na místech pro invalidy?

Parkovací místa označená piktogramem vozíčkáře jsou určena výhradně pro osoby s parkovacím průkazem pro zdravotně postižené (ZTP nebo ZTP/P). Stupeň invalidity a invalidní důchod nemá na parkovací průkaz žádný vliv, což znamená, že ne každá osoba s hendikepem automaticky získá právo na využívání těchto míst.

Zásadní je, že zdravotně postižená osoba si průkaz může přenášet do každého auta, kterým je přepravována. To umožňuje flexibilitu při přepravě osob se zdravotním postižením různými vozidly. Je důležité zdůraznit, že průkaz s přeškrtnutým uchem sluchově hendikepovaného držitele neopravňuje k bezplatnému parkování na místech určených pro invalidy – tento typ průkazu má pouze informativní charakter.


💡 Přečtěte si také: Jaká pravidla platí ve sdílené zóně? >>


Parkování pro zdravotně postižené v řeči zákona

Česká legislativa jasně upravuje pravidla parkování na vyhrazených místech. Podle § 67 zákona č. 361/2000 Sb. je na vyhrazené parkoviště pro vozidlo označené parkovacím průkazem pro osoby zdravotně postižené vozidlům bez tohoto označení zastavení a stání zakázáno. Toto ustanovení tvoří základ právní ochrany vyhrazených parkovacích míst.

„Vozidlo lze označit parkovacím průkazem pro osoby se zdravotním postižením pouze v případě, řídí-li vozidlo nebo je-li ve vozidle přepravována osoba, která je držitelem parkovacího průkazu pro osoby se zdravotním postižením. Přepravovaná osoba je povinna prokázat na výzvu policisty nebo strážníka obecní policie, že je držitelem průkazu ZTP nebo ZTP/P podle jiného právního předpisu, který ji opravňuje k užívání vozidla označeného parkovacím průkazem pro osoby se zdravotním postižením.“

§ 67 zákona č. 361/2000 Sb., odst. 4

Sankce za neoprávněné parkování

Porušení pravidel parkování na místech pro invalidy se samozřejmě neobejde bez bodového ani finančního postihu. Pokud se dopustíte tohoto přestupku, budou vám přičteny 2 body v rámci bodového systému. A jaká pokuta by vám hrozila v případě neoprávněného parkování?

Bloková pokuta:

  • 2 500 až 3 500 Kč na místě

Správní řízení:

  • 4 000 až 10 000 Kč ve správním řízení

Je důležité poznamenat, že pravidla neplatí pro místa pro invalidy u nákupních domů a obchodních center – ta nejsou dle legislativy brána jako pozemní komunikace a pravidla tak určuje majitel parkoviště.


🚓 Přečtěte si také: Bodový systém 2025 – přehled přestupků a pokut >>


Dopravní značka Parkoviště upravená dodatkovými tabulkami

Označení parkovacích míst pro hendikepované může mít mnoho podob – např. dodatková tabulka, u nákupních center narazíte třeba na modře zbarvené parkovací stání s piktogramem vozíčkáře.

Kde najít a jak poznat parkovací stání pro ZTP nebo ZTP/P

Kde najdete vyhrazená místa

  • veřejné komunikace a parkoviště
  • úřady a zdravotnická zařízení
  • nákupní centra a obchodní domy
  • kulturní a sportovní zařízení
  • rekreační areály

🅿️ Označení parkovacích míst 

  • modrá barva vozovky nebo označení
  • piktogram vozíčkáře
  • dopravní značka vyhrazující místo
  • svislé označení na sloupcích nebo zdech

Buďme k potřebným ohleduplní

Z důvodu pohodlnosti a úspory času řidiči často parkují na místech pro invalidy, čímž riskují vysoké pokuty a navíc ztěžují už tak náročný život vozíčkářům. Toto chování má daleko širší dopady než jen finanční sankce – především omezuje základní mobilitu osob se zdravotním postižením a jejich možnost plnohodnotně se zapojit do společenského života.

Dodržování pravidel parkování pro invalidy není jen otázkou zákona, ale také základní společenské ohleduplnosti, slušnosti a solidarity. Než zaparkujete na takovém místě, vzpomeňte si na to, že toto místo může být pro někoho jedinou možností, jak se dostat k důležitým službám. Každý z nás se navíc může ocitnout v situaci, kdy bude tyto služby potřebovat. Proto je důležité chránit jejich dostupnost pro ty, kdo je skutečně potřebují.


Aby vás při cestování (nejen) po Česku nic nepřekvapilo, dávejte pozor na netradiční dopravní značky. Před každou delší cestou se ale zaměřte i na stav vašich pneumatik. Pokud už mají nejlepší za sebou, doporučujeme vybrat nové obutí, na které se budete moct spolehnout za každých okolností.

 

Vybrat nové pneumatiky online

 

Zdroj fotografií: Depositphotos

Nahoru